Profil vystavovatele

Titul: Autodidakt

Jméno a příjmení: Gabriela Kopcová

Adresa:

Umělecký obor: Umělecká fotografie, koláž, ilustrace, koláž

Používá materiál: kombinovaná technika, kombinovaná technika

Nejčastější motiv: Fantazie, Příroda, Fantazie

Nejčastější Art styl: abstraktní, Surrealismus, moderní, Surrealismus

Telefon: 722063037

Email: kopcova.gabriela@seznam.cz

Web: http://www.kopcova.cz/

Studium

Výtvarnice a spisovatelka Gabriela Kopcová se narodila 16. 5. 1945 v Domamili u Moravských Budějovic. Po absolvování gymnázia si studium doplnila na brněnské knihovnické škole. Povolání knihovnice ji přivedlo na delší čas do Ostravy. V roce 1980 se vrátila zpět na Vysočinu, a od té doby žije opět v rodné obci Domamil. Od roku 1990 je členkou Obce spisovatelů. Také je členkou Společnosti Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou. Mimo literatury se zabývá i výtvarnou činností. Koláže vystavuje od roku 2003. Ve chvílích inspirace tvoří výtvarná seskupení jako samostatné objekty i jako ilustrace ke svým pohádkám a prózám. Výtvarná díla vystavuje jak u nás, tak v zahraničí. Jelikož často vystavuje s surrealistickou skupinou STIR UP, umělecky se radila s akademickým malířem Josefem Kremláčkem. Historik umění PhDr. Václav Pajurek o její tvorbě říká: "Výtvarná tvorba Gabriely Kopcové vychází důsledně z použití barevných materiálů. Citlivě kombinuje jednotlivé prvky. Její koláže mají zvláštní poetiku s nádechem melancholie. V její tvorbě se objevují dvě základní vyjadřující roviny. V první řadě je to výrazná tendence k vytváření fantaskních objektů plujících v neznámém prostoru. Velmi intenzivně působí svou emblématičností. Tato poloha je charakterizovaná střídmým použitím jednotlivých prvků. Na druhé straně však má její tvorba polohu zcela opačnou. Obrazová plocha je pokryta velkým počtem prvků, které tvoří vlastní strukturu, a kde prostor je výrazně omezen ne-li v některých případech zcela zrušen. Jedná se pak vlastně o více či méně strukturovaný povrch, který pak je hlavním nositelem výrazu." Sama autorka o svém surrealistickém dobrodružství napsala: "Na malém kousku země, kde je všude blízko, denně obcházím po stejných cestách celý svět. A ten velký širý svět si často musím schovat do úsporné krabičky od sirek, hluboké vzdálené rozbouřené moře utopím na polévkové lžíci, uchem jehly protáhnu své divoké stádo uvězněných pohledů. A pak, docela ráda vyhodím ten každodenní zarámovaný prostor na vesmírnou skládku. Někdy však nemusím dělat vůbec nic, jen si šlapu po štěstí. A to moje mi leží přímo u nohou."

Seznam samostatných výstav

Koláže vystavuji od roku 2003. Začala jsem je tvořit proto, abych ilustrovala svoji knížku povídek „A co tvůj mobil?“ Na samostatných výstavách jsem si pak ověřovala, zda moje výtvarná díla mohou žít i svým samostatným životem. A jsem ráda, když se stávají součástí moderních domovů. Výstavy doplňuji i ukázkami ilustrací z pohádek, o kterých cituji úryvek z recenze nakladatele: „Pohádky spisovatelky Gabriely Kopcové jsou spjaty s prostředím jejím vlastním, s přírodou, s lesem. Jsou bohatě doplněné autorčinými fotografiemi přírodnin, které jsou tu a tam dotvořené jako koláže a působí velice pohádkově. Jsou také skvěle technicky zpracované. V tomto směru se jedná o zcela ojedinělé zpracování ilustrací v dnešním globálním světě.“ SAMOSTATNÉ VÝSTAVY: ROK 2003 - Jeseník, okr. Šumperk. 2007 - Knihovna města Ostravy. 2008 - Hotel Imperiál,Ostrava. 2010 - Galerie T 23, Brno. 2011 - Obec Domamil. 2012 - Radnice OÚ, Stařeč. 2015 - Obec Martínkov.

Seznam kolektivních výstav

Často se zúčastňuji kolektivních výtvarných akcí, jako například výstav se skupinou Rétor v Moravských Budějovicích. Jako host vystavuji s českou surrealistickou skupinou STIR UP. Tato skupina má stálou letní expozici v galerii Čertův ocas v Mohelském mlýně u Dukovan a působí doma i v zahraničí. V poslední době se prezentuji na společných výstavách s Miluší Čechovou ze Starče, která dělá krásné vitráže. Spojuje nás motiv, který uvádíme i v názvu výstav - „Dech světla“. KOLEKTIVNÍ VÝSTAVY, na kterých jsem se podílela většinou svými kolážemi: ROK 2005 - Výtvarná skupina RÉTOR, Zámecké konírny Moravské Budějovice. ROK 2007 - Miguel de Carvalho - STIR UP, Galerie Čertův ocas Mohelský mlýn. ROK 2008 - Čeští surrealisté, skupina STIR UP, Brusel, Belgie. 2008 - O Reverso do Olhar, skupina STIR UP, Coimbra Chile. ROK 2009 - Černý humor, skupina STIR UP, Dům Valdštejnů, Brtnice. V ROCE 2010 - Stíny těch zapomenutých bdí , STIR UP, Katakomby Brno, odtud tato výstava putovala i do Velkého Mezeřičí. 2010 - Fotografie „We Are All Photographerr Now!“ Musee de ĺElysse, Švýcarsko. ROK 2011 - Iluze, Iluze, STIR UP, Orlické muzeum, Choceň. ROK 2012 - Výstava fotofandů, Zámecké konírny,Moravské Budějovice. ROK 2013 - Všichni jsme stvořeni z lásky, STIR UP, Špalíček, Prostějov. Jednalo se o mezinárodní putovní výstavu, která se přesunula do galerie Katakomby v Brně, dále do Muzea v Jihlavě. V roce 2013 jsem společně s Miluší Čechovou uspořádala výstavu Dech světla v Galerii Ladislava Nováka v Třebíči. ROK 2014 - Pokračování putovní výstavy Všichni jsme stvořeni z lásky se skupinou STIR UP v Památníku písemnictví Rajhradě a v Malovaném domě v Třebíči. 2014 - Vůně koridy, STIR UP, Galerie Student Ostrava. ROK 2015 - “Las IIaves deseo“- skupina STIR UP, Kostarika. 2015 - Hommage Josef Kremláček, STIR UP, Čertův ocas u Mohelna. ROK 2016 - Neklidné sny, STIR UP, hrad Hardegg, Rakousko. 2016 - Dech světla, Markvarský sál, Klášter Nová Říše.

Reprodukce

Sdílet na Google+