Umělecký tisk barvami a zlatou fólií

Pamětní list k 50. výročí Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Autor: Jan Hachran

ID: 1194

Umělecký obor: umelecky-tisk, tisk zlatou fólií,

Materiál: Zlato, zlatá fólie, tiskařská barva,

Motiv: kresba, zlaté, pamětní list, chemie, výročí, Univerzita Karlova, farmaceutická fakulta, Ilustrace, Jan Hachran, Symboly, květiny, Ornamenty, farmacie,

Styl: Surrealismus, magický ornamentalismus, Secese, art deco, Symbolismus,

Rozměry (š-v-h): 30 cm × 30 cm

Rámováno: Ne

Rok vytvoření: 2019

Cena: Kč

Dílo je možné koupit přímo od vystavovatele

Další díla/realizace od ... více v galerii

Před pár měsíci mě oslovil kamarád, jestli bych nechtěl pro Famaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové k jejímu 50. výročí vytvořit návrh pamětního listu. Tato myšlenka mě zaujala, a proto jsem se pustil do práce. Výsledek mého snažení jsem původně spolu s ostatními výtvarníky dodal příslušné komisi do výběru, ovšem fakulta nakonec bohužel od svého původního záměru vydat emisi pamětních listů úplně upustila. Můj návrh se nicméně velice líbil a pokud půjde vše dobře, tak možná bude vystaven v muzeu farmacie v Kuksu, kde si ho budete moci prohlédnout naživo.

Popis: Grafiku jako celek můžeme rozdělit do dvou částí vertikálně a do tří horizontálně. Při vertikálním dělení je obsahem horní části symbolické zobrazení farmacie jako vědy chránící před nemocemi a též vědy prodlužující a zkvalitňující lidský život. V dolní části je pak text vztahující se k výročí samotnému. Při horizontálním dělení nacházíme vlevo tři postavy – starověkého boha Herma s jeho holí caduceem symbolizující tajemství a rovnováhu přírody, roznováhu mezi životem a smrtí. Též se jedná o starý alchymistický symbol moudrosti a poznání mající schopnost léčit, uzdravovat a znovuobnovovat život. Vedle Herma se nachází Hygeia, bohyně zdraví a čistoty, dcera boha lékařství Asklépia, která v jedné ruce drží pohár a ve druhé hada (symbol hojení a léčení). Nad Hermem a Hygeiou vidíme anděla přinášející požehnání symbolizujícího vzenešenost lidského snažení v léčbě nemocí a pomoci druhým. Prostřední část je věnováná farmaceutické laborantce připravující lék, který symbolicky zahání postavy vpravo personifikující nemoci a smrt. Níže je též umístěno staré i nové logo fakulty a mezi nimi je lev s písmenem G, tedy heraldický znak Hradce Králové.

Pokud se Vám pamětní list líbí a máte zájem o něco podobného pro svou obec, instituci, spolek nebo firmu, neváhejte mě jakkoliv kontaktovat.

Název: Pamětní list k 50. výročí Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové
Technika: umělecký tisk barvami a zlatou fólií
Rozměry: 30 x 30 cm
Autor: Jan Hachran

P.S.: Ve skutečnosti vypadá obrázek mnohem lépe, ale bohužel je těžké na fotografii zachytit tak velkou lesknoucí se zlatou plochu.

Sdílet na Google+