Design doplňků a oblečení

Dámský šátek s motivem bohyně Morany

Autor: Jan Hachran

ID: 1172

Umělecký obor: doplňky, pro ženy,

Materiál: umělé hedvábí, tiskařská barva,

Motiv: Ilustrace, Dívka, elegance, móda, dámské doplňky, astrologie, okultismus, slované, Morana, bohyně, Jan Hachran, Symboly, duchovno, mystika, ezoterika, květiny, Magie, Hermetismus, Ornamenty, slovanství,

Styl: Surrealismus, magický ornamentalismus, Secese, art deco, Symbolismus,

Rozměry (š-v-h): 80 cm × 80 cm

Rámováno: Ne

Rok vytvoření: 2018

Cena: 1700Kč

Dílo je možné koupit přímo od vystavovatele

Další díla/realizace od ... více v galerii

Morana (v češtině, bulharštině, srbštině, slovinštině, chorvatštině a bosenštině), Maslenitsa (v ruštině), Mara (v běloruštině a ukrajinštině), Marzanna (v polštině), Morena (ve slovenštině a makedonštině) a Morė v litevštině byla slovanskou a baltickou bohyní či ženskou nadpřirozenou entitou spojenou se smrtí, zimou a přirozeným koloběhem přírody a jejím znovuzrození po mrazivém zimním období. Poprvé se o ní zmiňuje český encyklopedický slovník z 9. století Mater Verborum, který ji přirovnává ke starořecké bohyni Hekaté, která byla spojena s magií. Především u západních Slovanů se dodnes dochoval zvyk zvaný „Vynášení Morany“ nebo též „Vynášení Smrtky“, kdy v období kolem jarní rovnodennosti je figurína tuto bytost představující vhozena do řeky.

Šátek je vyvedený v zimních barvách, kromě barevného okraje. Je udělaný tak, aby nám připomínal jak ty aspekty zimy, které jsou spojeny s chladem a tmou, tak i krásu, kterou zima dokáže vykouzlit. Barevné okraje jsou silně inspirované jedním bulharským vzorem a mají připomínat květy, jenž mráz v zimě kreslí na oknech, a které po dopadu slunečního světla hrají všemi barvami duhy. Zajímavostí je, že celý šátek je koncipován tak, aby z hlediska použitých planetárních korespondencí co nejvíce odpovídal Luně a Saturnu.

Technika: umělecký tisk na látku, vytvořeno podle ručního výtvarného návrhu
Materiál: umělé hedvábí
Velikost: 80×80 cm
Autor: Jan Hachran

Sdílet na Google+