Design doplňků a oblečení

Dámský šátek s motivem Artemis Efezské

Autor: Jan Hachran

ID: 1120

Umělecký obor: doplňky, pro ženy,

Materiál: umělé hedvábí, tiskařská barva,

Motiv: panna, bohyně, Ilustrace, Dívka, elegance, móda, dámské doplňky, astrologie, okultismus, Jan Hachran, Symboly, duchovno, mystika, ezoterika, květiny, Magie, Hermetismus, Ornamenty, Artemis Efezská,

Styl: Surrealismus, magický ornamentalismus, Secese, art deco, Symbolismus,

Rozměry (š-v-h): 80 cm × 80 cm

Rámováno: Ne

Rok vytvoření: 2017

Cena: 1600Kč

Dílo je možné koupit přímo od vystavovatele

Další díla/realizace od ... více v galerii

Artemis Efezská je vedle Isis, Astarté, Innany a dalších jedna z řady starověkých bohyní, která reprezentuje ženský element. Byla uctívána především v řeckém městě Efesos, který se nacházel v Malé Asii a její kult, narozdíl od kultu bohyně Artemis, jenž se vyvinul v jiných řeckých městských státech, vznikl v postatě syntézou klasicky řecké mytologické představy o Artemidě jakožto bohyni panenství, lovu a přírody s kultem maloasijské mateřské bohyně Kybelé. Vznikl tak náboženský systém, který byl zosobňován zejména sochou této bohyně (údajně vyrobené z kamene spadlého z nebes, tedy nejspíše z meteoritu), jenž se nacházela v chrámu patřícímu k sedmi divům starověkého světa. Tomuto idolu přinášeli oběti a dary lidé z celého středomoří, včetně mnoha králů a několika římských císařů. Efez byl v podstatě jedním z nejvýznamějších poutních míst své doby. Zmiňuje se o něm i Bible, konkrétně kapitola, kdy se svatý Pavel vydá do Efezu kázat evangelium, což ve městě vyvolá bouře a nepokoje, které vyvrcholí velikým shromážděním v místním amfiteátru, kde obyvatelé 2 hodiny provolávají: „Megalé hé Artemis Efesión!“, tedy „Veliká je Artemis Efezská!“. O pár století později vlivem nástupu křesťanství kult zaniká, je však v podstatě nahrazen kultem panny Marie, který dle mého soudu a názoru z kultu těchto starověkých bohyní z velké části vychází a je do určité míry jejich následovníkem.

Zajímavostí je, že celý šátek je koncipován tak, aby z hlediska použitých planetárních korespondencí co nejvíce odpovídal planetě Venuši a částečně též Měsíci, a tím byl spojen nejen s touto bohyní, ale i s ženským elementem obecně. Dominantní je zde zelená barva a její různé odstíny, použité rostliny a zvířata jsou s tímto kultem a výše zmíněnými astrologickými planetami spojeny též.

Technika: umělecký tisk na látku, vytvořeno podle ručního výtvarného návrhu
Materiál: umělé hedvábí
Velikost: 80 x 80 cm
Autor: Jan Hachran

Sdílet na Google+